VALG.GL
 
Skip Navigation Links.
Log på

Valgresultater fordelt på partier

 

Alle valgte afstemningssteder er optalt

Status
Valg: Kommunevalg 2013
Sidst opdateret: 01 sep 2014 - 21:19:50 (GMT-2)
Afstemningssteder optalt: 75 af75
Optalt antal stemmer: 23.834 af40.909 Stemmeberettigede
Afstemningssteder godkendt:75 af75

Aktuel Visning
Valg
Valgkreds
By
Afstemningssted
Sorteret efter

Resultater
PartiNavnKommunevalg 2013Kommunevalg 2008Ændring
Stemme antalProcentStemme antalProcentTotal
+/-
%
+/-
AAtassut3.06912,9%3.76915,4%-700-2,5
DDemokraterne1.5216,4%3.28513,4%-1.764-7,0
IAInuit Ataqatigiit7.00629,4%6.59026,8%+416+2,5
KPKattusseqatigiit Partiiat2681,1%1.1374,6%-869-3,5
PIPartii Inuit3091,3%00,0%+309+1,3
SSiumut11.33647,6%9.24537,7%+2.091+9,9
Andre390,2%340,1%+5+0,0

Nøgletal
Kommunevalg 2013Kommunevalg 2008Ændring
Stemmeberettigede40.90939.644+1.265
Optalte Stemmer23.83424.546-712
Blanke stemmer175174+1
Ugyldige stemmer111110+1
Gyldige stemmer Ialt23.54824.262-714
Stemmeprocent58,3%61,9%-3,6

De viste resultater, inkluderer alle afstemningssteder i det valgte område